Ferestre Deschise

Dacă Dumnezeu îți închide o ușă, îți deschide o fereastră.

Menu
  • Prima pagina
  • Prezentare
  • Articole
  • Curiozități
  • Citate celebre
  • De la lume adunate
  • Teste de inteligență
Menu
Îngerii sunt nemuritori, animalele sunt muritoare. Noi unde ne situăm?

Îngerii sunt nemuritori, animalele sunt muritoare. Noi unde ne situăm?

Îngerii sunt ființe veșnic vii, nemuritoare, pentru că sunt făcuți din energii sfinte dumnezeiești, suflate de Dumnezeu din Sine Însuși. Animalele pământești sunt ființe și ele, dar sunt muritoare, pentru că sunt făcute din pământ, din energii concentrate în ele, în chip de atomi.

Noi, oamenii, suntem făcuți de Dumnezeu din energii extreme. Suntem făcuți și din energii concentrate în ele, în chip de atomi, care aparțin pământului pe care stăm, dar și din energii suflate de Dumnezeu din Sine Însuși în fața noastră, ca să ne învelească și să fim îmbrăcați în energii sfinte, harice și atotputernice. Având o astfel de alcătuire atât de ciudată, noi, oamenii, ne situăm pe Scara Vieții, la mijloc, între treapta animalelor pământești și treapta sfinților îngeri cerești. Noi putem fi considerați un fel de ”Punte de Legătură” între cer și pământ, între duhul viu și materia moartă, între energiile active și bine lucrătoare și cele pasive, statice și adormite de Dumnezeu cu somn greu, inconștient și nepăsător.

Avem în noi și energii pământești de formă materială, care dorm de veacuri, dar avem în noi și energii sfinte, dumnezeiești, de formă veșnic vie, activă și bine lucrătoare.

Puterea pe care ne-o dă Dumnezeu, continu din Sine Însuși, nu se compară cu puterea pe care ne-o dă pământul cosmic pe care stăm. Puterea pe care ne-o dă pământul de sub picioarele noastre este forța noastră musculară, este puterea corpului nostru fizic uman.

Puterea pe care ne-o dă Dumnezeu este viață, este activitate cerebrală, mintală, sentimentală, de formă inteligentă. Este rațiune sfântă, este conștiință trează, atentă și vigilentă, paznic bun al omului, care poate privi ”simultan” în 4 direcții principale și esențiale pentru noi, de care depinde viața noastră.

Aceste 4 direcții principale, esențiale și vitale pentru noi, spre care avem nevoie să privim în permanență, în mod conștient, rațional, simțitor de Dumnezeu și inteligent, sunt:

  1. Spre Dumnezeul Atotputernic și Bun, Stăpânul Universului întreg și al tuturor energiilor, forțelor și puterilor existente pretutindeni în jurul nostru.
  2. Spre pământul cosmic pe care stăm și care ne ține pe el și ne hrănește și el cu energiile sale de formă materială și de natură minerală.
  3. Spre tot ce se mișcă în jurul nostru, viu sau mort. Și râurile se mișcă și norii mânați de vânt, dar nu sunt vii, nu sunt ființe, sunt lucruri moarte, lipsite de viață. Noi trebuie să facem o deosebire clară și sigură între ceea ce este viu, are viață în sine și poartă numele de ființă și ceea ce este mort este un lucru care își are rostul lui.
  4. Spre noi înșine, spre interiorul nostru, spre inima noastră vie, activă și bine lucrătoare, care pompează continuu energie în noi prin vasele noastre sanguine și ne ține în viață prin energiile pe care ni le dă.

Avem nevoie să știm exact ce fel de energii circulă prin noi în permanență și să facem o deosebire foarte clară între inima trupului nostru material, care este mușchiul cardiac și adevărata inimă a omului, care este duh viu, este Energie Vie Harică, Atotputernică, dăruită nouă de Dumnezeu, din Propriul Său Duh Dumnezeiesc. Ne-a dăruit și nouă Dumnezeu energie din Sine Însuși, ca să avem și noi energie vie dumnezeiască și să ne numărăm printre ființele vii, active și bine lucrătoare, de natură îngerească.

Această alcătuire a noastră, este ”Dovada” că noi am fost creați în mod special, pentru a deveni îngeri, nicidecum animale. Vrea Dumnezeu să existe și o ceată de îngeri purtători de trupuri materiale pământești și de aceea ne-a făcut pe noi, oamenii din țărână pământească și din energie vie dumnezeiască de formă harică și atotputernică.

Dacă vom merge pe calea ”cea bună” pe care deja ne-a pus-o în față, dacă vom asculta de Sfatul Său Părintesc și Dumnezeiesc și dacă ne vom strădui să facem lucruri bune și folositoare și să urcăm astfel pe trepte superioare, răsplata noastră va fi enormă. Ne va ”alimenta” Dumnezeu continuu cu energie vie harică dumnezeiască din Sine Însuși și ne va asigura astfel toate cele necesare și lucrului pe care îl facem și vieții noastre și înaintării pe trepte superioare, la rang înalt de îngeri.

Aceasta este calea pe care avem nevoie să mergem, dacă vrem să urcăm pe trepte superioare și să devenim îngeri. În caz contrar, dacă nu vrem să facem cele ce ne învață Dumnezeu și ne luăm după animalele din jur, dacă le imităm și ne luăm după ele, dacă facem și noi ceea ce vedem că fac ele, în acest caz să nu ne plângem de viața pe care o vom duce. Vom coborî la nivelul inferior al animalelor și vom duce și noi o viață bazată doar pe forța noastră musculară și pe puținele cunoștințe dobândite de la părinții noștri biologici trupești. În acest caz vom trăi și noi pe trepte inferioare, la fel ca animalele din jurul nostru.

Putem să și urcăm, putem să și coborâm. Putem să devenim și îngeri, putem să devenim și animale mamifere de formă ceva mai superioară. Ce alegem? De noi depinde, deoarece Dumnezeu ne lasă liberi. Ne lasă ”liberul arbitru” însă ne arată și ce câștigăm și ce pierdem. Câștigăm Împărăția Cerească și viață la un nivel cu mult superior, asemenea sfinților îngeri cerești, care sunt nemuritori. Pierdem energiile sfinte din noi, cele pe care ni le dăruiește Dumnezeu, din Sine Însuși, pentru că Bunul și Sfântul Duh Dumnezeiesc nu se va ”asocia” niciodată cu noi la rele și la fapte inumane și ne va părăsi rapid.

Duhul Sfânt, este Duhul lui Dumnezeu. El se va ”retrage” rapid din noi și ne va lăsa ”goi duhovnicește”, fără ajutorul Său, dacă ceea ce vrem noi să facem este inuman, este ”incompatibil” cu Starea Bună de Om, ce ne-a fost dată. Energiile Sale Sfinte sunt singurele energii din lume, care sunt veșnic vii, active și bine lucrătoare, peste tot unde ajung. Dumnezeu ni le dăruiește cu toată dragostea Sa Părintească și Dumnezeiască, pentru că știe că avem nevoie de ele. Dar nu avem voie să le folosim în scopuri rele, distructive, contra altor ființe din jur. Dacă le folosim în scopuri bune, constructive, spre binele tuturor, ni le va înmulți Dumnezeu continuu în noi și ne vom bucura de viață la infinit, deoarece vom crește duhovnicește și ne vom sfinți.

Distribuie:

Navigare în articole

Sufletul Omenesc – Interfață vie între Creator și Creație→

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ferestre deschise

Articole recente

  • Îngerii sunt nemuritori, animalele sunt muritoare. Noi unde ne situăm?
  • Sufletul Omenesc – Interfață vie între Creator și Creație
  • Echilibrul energetic al sufletului omenesc și restaurarea omului
  • Crucea fiecăruia, Darul ascuns al lui Hristos
  • Minunile se fac numai cu ajutorul Duhului Sfânt

Categorii

  • Articole personale
  • Citate celebre
  • Curiozități
  • De la lume adunate
  • Fără categorie
  • Glume
  • În căutarea adevărului
  • Sfaturi
  • Teste de inteligență

Arhive

  • iunie 2026
  • mai 2026
  • aprilie 2026
  • martie 2026
  • februarie 2026
  • ianuarie 2026
  • decembrie 2025
  • noiembrie 2025
  • octombrie 2025
  • septembrie 2025
  • august 2025
  • iulie 2025
  • iunie 2025
  • mai 2025
  • aprilie 2025
  • martie 2025
  • februarie 2025
  • ianuarie 2025
  • decembrie 2024
  • noiembrie 2024
  • octombrie 2024
  • septembrie 2024
  • august 2024
  • iulie 2024
  • iunie 2024
  • mai 2024
  • aprilie 2024
  • martie 2024
  • februarie 2024
  • ianuarie 2024
  • decembrie 2023
  • noiembrie 2023
  • octombrie 2023
  • septembrie 2023
  • august 2023
  • iulie 2023
  • iunie 2023
  • mai 2023
  • aprilie 2023
  • martie 2023
  • februarie 2023
©2026 Ferestre Deschise
Cookie-urile ne ajuta sa va oferim servicii mai bune. Navigand in continuare, va exprimati acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor. Mai multe detalii.